Trailers / 2026 6.75X20 Down 2 Earth Trailers 7×20 7k equipment red trailer wood deck 7×20 -DTE8220eq-112185
Best Trailers and Supply LLC 39
Equipment Trailer
$4,195Price
Quick Specs
| Location: | Byron, GA |
| Stock Number: | DTE8220eq-112185 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | red |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.75' 81" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2500 lbs |
| Payload: | 4500 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.75' 81" |
Options
| Quickbooks Stock #: | TR-112185DTE |
Additional Information
| VIN: | 1XNBE2021R3112185 |
| Stock Number: | DTE8220eq-112185 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Down 2 Earth Trailers |
| Model: | 7x20 7k equipment red trailer wood deck 7x20 |
Unit details
💥 Welcome to Best Trailers & Supply – Your Ultimate Trailer Destination! 💥
📍 Location: Byron, GA 🍑
📞 Call us at 478.654.5350 for Expert Advice and Unbeatable Deals!
🚚 Delivery Available at $2 per Loaded Mile! 🚚
📞 For any questions, concerns, or info on this trailer, don’t hesitate to call our dedicated sales team at 478.654.5350!
📍 Visit us at Best Trailers & Supply in Byron, GA or call 478.654.5350 for more information! 🌟
Best Trailers and Supply LLC 39
Equipment Trailer
$4,195Price
Quick Specs
| Location: | Byron, GA |
| Stock Number: | DTE8220eq-112185 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | red |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.75' 81" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2500 lbs |
| Payload: | 4500 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.75' 81" |
Options
| Quickbooks Stock #: | TR-112185DTE |
Additional Information
| VIN: | 1XNBE2021R3112185 |
| Stock Number: | DTE8220eq-112185 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Down 2 Earth Trailers |
| Model: | 7x20 7k equipment red trailer wood deck 7x20 |