Trailers / 2025 7X20 Kwik Load 7×20′ 10k Black Equipment Roll Back Steel Tilt Trailer -dte8220-EQKL20T10K-284052
Best Trailers and Supply LLC 39
Car Hauler Trailer
$9,795Price
Quick Specs
| Location: | Byron, GA |
| Stock Number: | dte8220-EQKL20T10K-284052 |
| Trailer Type: | Car Hauler Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 7350 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 2650 lbs |
| Payload: | 7350 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Quickbooks Stock #: | TR-284052KWIK |
Additional Information
| VIN: | 1K9BF2027SS284052 |
| Stock Number: | dte8220-EQKL20T10K-284052 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Kwik Load |
| Model: | 7x20' 10k Black Equipment Roll Back Steel Tilt Trailer |
Unit details
💥 Welcome to Best Trailers & Supply – Your Ultimate Trailer Destination! 💥
📍 Location: Byron, GA 🍑
📞 Call us at 478.654.5350 for Expert Advice and Unbeatable Deals!
🆓 Don’t Miss Out! Get a FREE White Wheel Spare Tire when you Pay Cash at Pick Up! 🆓
🚚 Delivery Available at $2 per Loaded Mile! 🚚
📞 For any questions, concerns, or info on this trailer, don’t hesitate to call our dedicated sales team at 478.654.5350!
📍 Visit us at Best Trailers & Supply in Byron, GA or call 478.654.5350 for more information! 🌟
Byron GA
800-453-1810
Best Trailers and Supply LLC 39
Car Hauler Trailer
$9,795Price
Quick Specs
| Location: | Byron, GA |
| Stock Number: | dte8220-EQKL20T10K-284052 |
| Trailer Type: | Car Hauler Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 7350 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 2650 lbs |
| Payload: | 7350 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Quickbooks Stock #: | TR-284052KWIK |
Additional Information
| VIN: | 1K9BF2027SS284052 |
| Stock Number: | dte8220-EQKL20T10K-284052 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Kwik Load |
| Model: | 7x20' 10k Black Equipment Roll Back Steel Tilt Trailer |